Help / FAQs - Ino Machinery

Capitalise on low hanging fruit to identify a ballpark value added activity to beta test. Override the digital divide with additional clickthroughs.

Yardım/S.S.S (Sıkça Sorulan Sorular)


  • CNC işleme merkezi seçiminde yaygın hatalar!
  • CNC makinelerin açıklamalarında kullanılan rijit kelimesinin anlamı nedir?
  • CNC profil işleme merkezi alınırken nelere dikkat edilmelidir?
  • Çift istasyon çalışma prensibi (özelliği) nedir?
  • CNC makinalar ile işlenebilen mamuller nelerdir?
  • CNC kompozit panel ebatlama – işleme makinaları ne boy alınmalıdır?
  • CNC panel işleme merkezlerinde çift spindle özelliğinin avantajı nedir?
  • Akıllı vakum sistemi nedir?
  • CNC makinalar için vakum motoru sehpası almamız şart mı?
  • CNC router seçiminde nelere dikkat edilmeli?
CNC işleme merkezi seçiminde yaygın hatalar!

Firmalar, hiçbir şekilde kullanmayacağı opsiyonlara deli paralar ödemekte, yatırım maliyetini yükseltip, işletme bütçelerine gereksiz mali yük bindirmekteler. Bu nedenle makinenin kendisini amorti etme süreci uzamaktadır. Makine yatırım bedelini düşürmek adına kullanım amaç ve ihtiyacına uymayan ürün tercih etmeleri de cnc makine seçimindeki en belirgin hatalar arasında yer almaktadır.

3, 4 veya 5 eksen CNC makinalar arasındaki fark nedir?

3 eksen; makinenin profil uzunluğu, genişliği ve yükseliğince hareket etme kabiliyetidir.
4 eksen; makinenin işleme kafasının profilin yatay ekseninde 0° – 180° açılanabilmesidir. Örnek olarak, bir boru profilinin çevresinde 0° – 180° arasında çeşitli açılarda delme işlemi yapılabilmesidir.
5 eksen; bunlara ek olarak makinenin işleme kafasının profilin dikey ekseninde 0° – 360° açılanabilmesidir.
Örnek olarak, makineye bir küre bağlanıldığında, makine kürenin her tarafından işlem yapabilir.
CNC makinalardaki eksen sayısı, aynı zamanda servo motor sayısını da ifade etmektedir.

CNC makinelerin açıklamalarında kullanılan rijit kelimesinin anlamı nedir?

Rijit kelimesinin kökeni İngilizce – rigit olup, Türkçe tam karşılığı sert – sertliktir. CNC makinelerin özellik ve çalışma prosesleri anlatılırken, en sert metallerin dahi işlenmesinde, makine bileşenlerinin yeteri sertliğe / dayanıma haiz olduğunu ifade etmek için rijit veya rijitlik kelimeleri – tanımlamaları kullanılmaktadır. Örneğin, bir cnc panel işleme merkezinde, saf alüminyum levhanın kesimi veya derzlenebilmesi için, makine gövdesinin, parçalara hareket imkanı veren kızakların, kesici delici freze bıçaklarının, bıçakların bağlandığı sırasıyla pens – takım tutucu – spindle motorunun  yüksek dayanıma, spindle motorunun – iş millerinin yeteri miktarda yüksek hız ve torka sahip olması gerekir. İşte bu işleme prosesine yeterliliği, gücü ve dayanımı ifade etmek için, rijit kelimesi kullanılmaktadır.

CNC profil işleme merkezi alınırken nelere dikkat edilmelidir?

İşlenilmek istenilen profilin boyu, genişliği ve yüksekliğine göre cnc makina tercihi yapılması gerekir. Tercih edilen makinanın elektrik ve elektronik sisteminin yedek parçalarının, piyasadan kolayca tedarik edilebilir olması gerekir. CNC makina model seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar bunlardır.

Çift istasyon çalışma prensibi (özelliği) nedir?

CNC panel – profil işleme merkezi modellerimizin bazılarında kullanılan çift istasyon çalışma teknolojisi sayesinde, aynı anda 2 adet alüminyum kompozit paneli / alüminyum profili yerleştirme, işleme veya kesme imkanı sunar. Makine birinci paneli işleyip ikinci paneli işlemeye devam ederken, ilk panel alanı boşaltılıp yerine işlenmemiş yeni bir panel koyma imkanı sağlar. Bu sayede makine stop etmeden çalışır ve panel yükleme – boşaltma evrelerindeki zaman kaybının önüne geçilir; bu durum profil işleme merkezleri için de geçerlidir. Çift istasyon teknolojisine sahip CNC işleme merkezleri, standart CNC router işleme merkezlerine kıyasla işletmelerin panel – profil işleme kapasitesini asgari %50 oranında artırmaktadır.

CNC makinalar ile işlenebilen mamuller nelerdir?

Alüminyum profil, PVC profil, MDF ve benzeri ahşap malzemeler, alüminyum kompozit panel, paslanmaz çelik kompozit panel, titanyum kompozit panel, akrilik panel, kompakt panel, strafor, plastik ve bakır bazlı ürünler, cnc kontrollü kesim makinaları veya işleme merkezleri ile işlenebilmektedir.

CNC kompozit panel ebatlama – işleme makinaları ne boy alınmalıdır?

Kendi bünyesinde cephe doğrama imalatı yapan firmalar, 3.5 veya 4 metre boyunda makineler ile bütün ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Ancak fason kompozit panel işleyen firmaların, üretim yoğunluğu nedeniyle çift istasyon çalışma prensibine ve 6.5 metre CNC tezgaha sahip panel işleme makineleri tercih etmeleri daha doğru olacaktır.

CNC panel işleme merkezlerinde çift spindle özelliğinin avantajı nedir?

Tek spindle ile çalışan CNC makina modellerinde, farklı freze takımları için takım değiştirme magazini kullanmak veya her farklı işlem için manuel olarak freze ucu değiştirmek gerekir ki bu da üretim süreçlerinde zaman kaybına yol açar. Fakat çift spindle teknolojiye – bileşenlere sahip CNC panel işleme merkezlerinde, köprü üzerine yan yana entegre çift freze motoru (spindle) sırasıyla çalışmakta, biri derzleme yapıp işini bitirdikten sonra ikinci kafa kesim – ebatlama işlemini yapmaktadır. Bu sayede özellikle cephe giydirme panel sistemleri imalatında üretim kapasite / hızı artırılmakta, işletmeler zaman ve enerji tasarrufu elde etmektedir.

Akıllı vakum sistemi nedir?

CNC panel işleme merkezlerimizde kullanılan vakum tablasındaki bölmelerin, manuel (vanalı – butonlu) olarak kontrol edilmesi yerine vakum alanlarının otomatik belirlenmesi – kontrol edilmesi teknolojisidir. Bu sayede operatör kaynaklı hata payı sıfıra indirilmekte, örneğin yanlış veya eksik vakum bölge seçimi nedeniyle panel ebatlama veya derzleme kalitesinde düşüş, malzemenin ıskartaya çıkması gibi sorunlar yaşanmamaktadır.

CNC makinalar için vakum motoru sehpası almamız şart mı?

Vakum motorunun daha uygun şartlarda çalışması, uzun ömürlü hizmet vermesi ve azami randıman alınması adına, opsiyonel olarak sunduğumuz özel imalat vakum motoru sehpasını kullanmanızı önermekteyiz.

CNC router seçiminde nelere dikkat edilmeli?

İşletmeler üretim hatları için CNC Router seçimlerinde ilk olarak makinede kullanılan motor tipi ve kalitesine dikkat etmelidirler. Hızlı ve kaliteli bir üretimle birlikte uzun makine ömrü için, servo motorlu CNC makineler tercih edilmelidir. Servo motorlu cnc makinelerde farklı devirlerde aynı tork değeri elde edilebilmektedir. Üç eksenli CNC routerlarda ise UPS (kesintisiz güç kaynağı) bulunmayan işletmelerde elektrik kesintilerinde sorun yaşamamak adına Z ekseni servosu frenli olmalıdır.WhatsApp chat